Škola u prirodi - Četvrtaši na Pelješcu

Učenici i učenice četvrtih razreda Osnovne škole RIVARELA i Talijanske osnovne škole sudjelovali su na četverodnevnoj terenskoj nastavi od 16. do 19. listopada u dalmatinskom gradiću Orebiću, smještenom na poluotoku Pelješcu. Poziv za organizaciju terenske nastave stigao je od direktorice hotelskog lanca Aminess Hotels & Campsites čiji se hoteli nalaze u Novigradu i Orebiću. Zahvaljujući inicijativi Zrinke Bokulić, predsjednice uprave Lagune Novigrad, novigradskog hotelijersko-turističkog poduzeća, učenici obiju škola dobili su priliku četiri dana besplatno boraviti u hotelu s četiri zvjezdice Aminess Grand Azur u Orebiću.

Inicijativu je podržao i Grad Novigrad na čelu s gradonačelnikom Anteom Milosom omogućivši realizaciju terenske nastave na Pelješcu za učenike četvrtih razreda novigradskih škola kroz financiranje troškova prijevoza. Učenike su tijekom terenske nastave pratile ravnateljica Osnovne škole RIVARELA Davorka Parmač, pedagoginja Maja Manzin, knjižničarka Ljiljana Kostić te učiteljice četvrtih razreda Ivanka Pruhar i Ilenija Sirotić Jurišević.

Tijekom dugog putovanja kroz Lijepu našu, učenici su uz pomoć geografske karte Hrvatske pratili obilježja kraja kroz koji su prolazili te na taj način ponovili gradivo o primorskom kraju koje su učili u školi iz prirode i društva. Izvedbeni plan terenske nastave na Pelješcu obuhvaćao je posjet gradu Korčuli na istoimenom otoku, obilazak grada Orebića te kratko zaustavljanje u Stonu. Tijekom drugog dana, učenici su brodicom otplovili do Korčule, a u stari grad Korčulu ušli su kroz stara gradska vrata. Prošetali su starim gradskim ulicama pravilnog oblika koje svojim rasporedom podsjećaju na riblju kost, upoznali su se sa ljepotama ovog primorskog gradića, otkrili tradicionalni korčulanski ples „morešku“ i saznali ponešto o zanimljivim legendama povezanim s Korčulom.

Nakon obilaska Korčule, učenici su se vratili u Orebić te u pratnji vodičkinje Ivane obišli su grad i otkrili brojne zanimljivosti povezane sa kapetanskim kućama koje danas svjedoče velikoj pomorskoj tradiciji i razvijenoj brodogradnji po kojoj je grad nekad bio poznat. Vodičkinja je s učenicima podijelila vrijedne informacije o gradu i ispričala priču o jednoj od najznačajnijih orebićkih obitelji – obitelji Mimbeli. Prezime obitelji Mimbeli nosi i Trg Mimbeli na kojem se nalazi veličanstvena Vila Mimbeli u kojoj je obitelj živjela. U Orebiću su učenici posjetili Osnovnu školu Orebić gdje su se upoznali i družili sa vršnjacima iz Orebića. Nakon druženja u školi, učenici su se uputili u Pomorski muzej Orebića koji čini zbirka slika, drvenih maketa orebićkih jedrilica, starih knjiga i povijesnih izvora koji svjedoče bogatoj pomorskoj tradiciji Orebića. Posljednji dan boravka na Pelješcu okrunio je posjet gradu Stonu, dojmljivim stonskim zidinama koje su služile za obranu grada te stonskoj solani u kojoj se sol tradicionalno proizvodi stoljećima – jedino uz pomoć mora, sunca i vjetra.

Povratak učenika protekao je u ozarenoj atmosferi, uz pjesmu i veselje. Nakon četiri dana prepuna aktivnosti učenici su se vratili svojim domovima umorni, ali prepuni pozitivnih dojmova stečenih tijekom boravka na Pelješcu, obogaćeni novim spoznajama i predivnim životnim iskustvom. Nakon povratka u školu, učenici su pozvali roditelje i osobe zahvaljujući kojima se realiziralo ovo nezaboravno iskustvo - gradonačelnika Antea Milosa i predsjednicu uprave Aminessa Zrinku Bokulić te uz pomoć učiteljica za njih su pripremili kratki program. Učenici su pročitali svoja izvješća s putovanja i ulomke iz dnevnika putovanja kojeg su vodili tijekom terenske nastave, pokazali roditeljima brojne fotografije te s njima podijelili stečena iskustva i dojmove.

Donosimo vam izvješće s putovanje naše učenice Stelle Škrinjar:

Škola u prirodi

U utorak, 16. listopada 2018. svi su učenici četvrtih razreda hrvatske OŠ RIVARELA i Talijanske osnovne škole u šest ujutro krenuli u školu u prirodi. Svaki razred išao je u pratnji učiteljice ili nekog drugog zaposlenika škole. Vozili su se Atlasovim autobusom do Orebića koji se nalazi na poluotoku Pelješcu. Hotel Aminess  Grand Azur im je pružio besplatan smještaj, a Grad Novigrad im je pomogao u plaćanju prijevoza. Tijekom četiri dana razgledali su jedan dio otoka Korčule i saznali nešto novo o povijesti starog grada Korčule. Posjetili su Osnovnu školu Orebić te stekli nova prijateljstva. Učenici su razgledali Pomorski muzej, kupali se u bazenu i naučili nešto više o Orebiću. Po povratku učenici su u Stonu pogledali video iz kojega su mogli saznati kako se proizvodi morska sol te imali priliku kupiti je. Posjetili su Stonske zidine i kupili mandarine. U noć, 19. listopada u dvadeset tri sata učenici su stigli natrag u Novigrad umorni, ali sretni jer su mnogo toga vidjeli i naučili.

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 26. 11. 2018.