Zašto volimo našu školsku knjižnicu?

Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Listopad je najuzbudljiviji mjesec u godini! Osim promjene boja u prirodi, šarenog lišća koje šušti pod našim nogama, osjećaja nadolazeće zime i pozdrava s dugim ljetom, ovaj listopad ćemo pamtiti po zanimljivim aktivnostima u našoj školskoj knjižnici. Međunarodna udruga školskih knjižnica (International Association of School Librarianship) mjesec listopad tradicionalno obilježava kao Međunarodni mjesec školskih knjižnica, svake godine pod drugom temom. Ovogodišnja tema je „Zašto volim svoju školsku knjižnicu“. Prvi put, i naša školska knjižnica uključila se u ovo hvalevrijedno obilježavanje kojem je cilj istaknuti značaj školskih knjižnica u obrazovnim ustanovama. Školska knjižnica nije samo mjesto na kojem se posuđuju knjige, ona je puno više od toga. Mjesto susreta, druženja, igre, učenja, otkrivanja novih svjetova i spoznaja... istinski dnevni boravak škole u kojem rado borave i učitelji/ce i učenici/e. Naša školska knjižnica za nas je puno više od prostorije sa puno knjiga!

Ljubav prema školskoj knjižnici svi učenici i učenice naše škole mogli su iskazati prijavom na likovno-literarni natječaj „Zašto volim svoju školsku knjižnicu“. Natječaj je bio otvoren tijekom cijelog mjeseca, a pristiglo je ukupno 11 radova – 6 likovnih i 5 literarnih. Ocjenu literarnih radova dalo je stručno povjerenstvo koje su činile učiteljice Gorana G., Gabrijela D. i Aleksandra K., a svoj sud o likovnim radovima izrazilo je stručno povjerenstvo koje su činili učitelj Roberto C., te učiteljice Sabrina S. i Alica J. Na svu sreću, knjižničarka je pošteđena te dužnosti jer bi joj zbilja bilo teško procijeniti koji je rad „bolji“. Svi su bili jedinstveni i prekrasni! Međutim, nakon zbrajanja bodova dobili smo prva tri mjesta u obje kategorije.

Rezultati su:

LIKOVNI RAD

1. Evelin Parencan
  2. Veronika Marjakaj
  3. Marta Čekić

LITERARNI RAD

1. Rajna Klaj
  2. Branimir Mandžuka
  3. Borna Mandžuka

Za sve sudionike natječaja knjižničarka je pripremila pohvalnicu i poklone koji su im uručeni na podjeli održanoj pa gdje drugdje nego u školskoj knjižnici. Knjižničarka je pohvalila sve sudionike na izraženoj kreativnosti, originalnosti i trudu.

Kako bi razveselila naše najmlađe učenike knjižničarka je pozvala pripovjedačicu bajki Margaretu Peršić. Vesela pripovjedačica u svom šarenom ruhu ispripovijedala je učenicima/ama prvih i drugih razreda bajku o tri brata. Ovu poučnu priču pripovjedačica je učinila još zabavnijom i smješnijom odabravši za likove bajke naše učenike/ce i učitelje/ice. Učiteljice Tijana, Aleksandra, Sabrina, Andrea, te učitelj Roberto i asistent u nastavi Davor postali su likovi iz bajke koje su svojim izvedbama odlično dočarali i oduševili publiku.

Drugi razredi su u sklopu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica dobili poseban zadatak! Knjižničarka ih je prijavila za sudjelovanje u projektu razmjene straničnika sa drugom osnovnom školom iz bilo kojeg dijela svijeta. Naša partnerska škola nalazi se u dalekom Hong Kongu u Kini. Rivarelini drugašići izradili su ukupno 41 predivni straničnik. Odabrali smo zajedničku temu za sve straničnike, ali svaki od njih jedinstven je i drugačiji. S jedne strane na njima su poruke o knjigama i čitanju, a s druge strane nacrtan je simbol Grada Novigrada – Zvonik. Straničnici koje smo izradili su već na putu za Kinu, a mi nestrpljivo iščekujemo naše.

I eto, studeni je začas stigao i listopad je ostao iza nas. Stiže nam uskoro Božić i dugi zimski odmor... Vjerujemo da će listopad 2018. godine brojnim učenicima ostati u lijepom sjećanju, a ljubav prema školskoj knjižnici  gajit ćemo, kao i dosad, tijekom cijele godine.

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 22. 11. 2018.